Łupież to choroba skóry głowy, która dotyka wielu osób. Jej objawy to pojawiające się na włosach białe płatki złuszczającej się skóry, a także nadmierne swędzenie. Łupież wygląda nieestetycznie i może przyczyniać się do obniżenia samooceny osoby dotkniętej problemem. Nieleczony może przyspieszać wypadanie włosów.
Składniki dobrego szamponu
Podstawowym narzędziem umożliwiającym pozbycie się problemu jest leczniczy szampon przeciwłupieżowy dostępny w aptece bez recepty. Dobre produkty zawierają takie składniki aktywne jak:
- siarczek lub dwusiarczek selenu,
- ketokonazol,
- klimbazol,
- pirytionian cynku,
- kwas salicylowy.
Substancje zawarte w szamponach przeciwłupieżowych wykazują silne działanie przeciwgrzybiczne. Dzięki temu skutecznie eliminują ze skóry głowy drożdżaki z rodziny Malassezia wywołujące chorobę. Dodatkowym zadaniem substancji aktywnych jest normalizacja wydzielania łoju oraz spowolnienie procesów odpowiedzialnych za dzielenie się naskórka. Dobry szampon na łupież powinien także zawierać odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych.
Co zrobić, by trwale pozbyć się łupieżu
Łupież to choroba, która często nawraca. Aby trwale jej się pozbyć, należy przestrzegać kilku zasad. Pierwszym krokiem jest zakup i prawidłowe stosowanie leczniczego szamponu przeciwłupieżowego. Żeby jego działanie było skuteczne, trzeba dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Niektóre szampony na łupież należy trzymać na skórze głowy kilka minut, innych trzeba używać kilka razy w tygodniu. Odpowiednio dobrane szampony przeciwłupieżowe pozwalają trwale pozbyć się ze skóry głowy łuszczących się białych płatków.