Wypryski, zaskórniki, krostki, ropne torbiele to zmiany skórne, które w przebiegu trądziku pojawiają się najczęściej. Dodatkowo występuje problem z nadmierną produkcją sebum, co sprawia, że skóra błyszczy. Objawy dotyczą nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również ludzi dorosłych. Nieleczone zmiany powodują, że na skórze pozostają nieestetyczne blizny i przebarwienia, które z czasem się utrwalają i pozostają na całe życie.
Leczenie trądziku – maść na trądzik
Podstawą leczenia trądziku jest prawidłowa pielęgnacji skóry, którą należy rozpocząć od regularnego oczyszczania. Następnie należy wykonywać złuszczanie i nawilżanie, stosując właściwe kosmetyki na trądzik. Zwykle wykazują one właściwości antybakteryjne, dzięki czemu skutecznie niwelują bakterie odpowiedzialne za rozwój i rozprzestrzenianie się stanów zapalnych. W przypadku zmian trądzikowych istotne znaczenie ma regularne nawilżanie skóry, co pozwala chronić barierę wodnolipidową skóry i przeciwdziałać jej przesuszeniu, a następnie reakcji skóry, jaką jest produkcja sebum. Miejscowo znajduje zastosowanie również maść na trądzik, kremy, żele punktowe, które mogą zawierać substancje aktywne takie jak:
- nadtlenek benzoilu,
- rezorcyna,
- cynk,
- siarka,
- kwasem azelainowy,
- nadtlenek wodoru.
Jak stosować maści na trądzik?
Zarówno kosmetyki, jak i preparaty farmakologiczne do stosowana zewnętrznego należy stosować regularnie zgodnie z zaleceniami producenta. Niewielką ilość należy rozprowadzić na całej powierzchni skóry lub punktowo w miejscu występowania stanów zapalnych skóry. Najczęściej maści należy nakładać wieczorem przed snem.