Z określeniem superżywności kojarzone są zwłaszcza spożywcze i zdrowotne hity pochodzące z odległych krajów, jak nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska, egzotyczne jagody goji czy morskie wodorosty z Azji. Jednak na naszym rodzimym podwórku także można znaleźć wiele superfoods, czyli pokarmów niezwykle bogatych w cenne składniki odżywcze. Co więcej, można je wyhodować samemu, dzięki czemu będą zawsze pod ręką, idealnie świeże i można będzie mieć pewność co do tego, że na przykład nie były traktowane chemicznymi opryskami. Co można hodować we własnym zakresie?
Najprościej – młody zielony jęczmień
Bogaty między innymi w błonnik, a także wiele witamin i minerałów, młody zielony jęczmień to po prostu kiełki znanego zboża. Z powodzeniem można je zatem wyhodować samodzielnie, nawet gdy nie posiada się ogrodu, balkonu czy wiele miejsca. Można użyć do tego specjalnej kiełkownicy, ale też po prostu talerzyka z watą czy ręcznikiem papierowym – tak jak to robi się w czasie wysiewania rzeżuchy na Wielkanoc. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż przyjmowanie jęczmienia w tabletkach czy formie proszku. Można go miksować na koktajle, dodawać do sałatek czy kanapek.
Kiedy posiada się ogródek
Osoby dysponujące przestrzenią do uprawy warzyw i owoców mają jeszcze lepiej. Wystarczy postawić na gatunki szczególnie bogate w cenne składniki, by cieszyć się lepszym zdrowiem, jednocześnie spożywając smaczne i naturalne, wolne od chemii produkty. Na co warto postawić? Superfoods (zobacz) to nie tylko azjatyckie algi i egzotyczne owoce goji. To także rodzime truskawki, coraz popularniejsza w Polsce borówka amerykańska, a także liczne warzywa: dynia, jarmuż, szpinak, botwina, a nawet powszechnie używana w polskiej kuchni kapusta. Samodzielnie wyhodowane owoce i warzywa są znacznie bardziej wartościowe niż kupowane w sklepach. Warto przy tym pamiętać, że im krótszej obróbce cieplnej podda się te składniki, tym lepiej. Warto więc jadać je zwłaszcza na surowo, przyrządzając na przykład pełne smaku i witamin sałatki.