Wykorzystanie acetonu zarówno w domu jak i w przemyśle jest bardzo szerokie. Ma on doskonałe właściwości jako rozpuszczalnik, można usuwać za jego pomocą nawet bardzo zaschnięty brud. Stąd tak duża popularność w domowych kuchniach ale nie tylko, można spotkać aceton nawet w warsztatach samochodowych. Używany jest tam do usuwanie smarów, olejów, potrafi nawet rozpuścić nazbierany przez lata nagar na silniku. Jednocześnie w nieodpowiednich rękach może on stanowić zagrożenie, zarówno w przypadku spożycia jak również pożaru.
Aceton jako rozpuszczalnik
Rozpuszczalniki organiczne są bardzo dobrym wyjściem z sytuacji wtedy, gdy czyścimy powierzchnię na której może być w przyszłości trzymane jedzenie. Stąd w domowych kuchniach aceton jest używany powszechnie, ponieważ świetnie radzi sobie z zaschniętym brudem, tłuszczem i tak dalej. Świetnie nada się do wyczyszczenia piekarnika, ale nie tylko. Acetonu chętnie używamy także w łazienkach. Dlaczego? Jest on bowiem dobry w usuwaniu plam i zabrudzeń na przyborach sanitarnych, takich jak umywalka, wanna, toaleta, brodzik, kabina prysznicowa. Bardzo istotny jest fakt, że jest on rozpuszczalnikiem organicznym, nie pozostawia po sobie nieobojętnych chemicznie powłok, które mogłyby być niebezpieczne dla skóry.
Zagrożenia związane z acetonem
O ile pozytywną rolę i właściwości acetonu trudno przeceniać, trzeba też wiedzieć że potrafi on być bardzo niebezpieczną substancją. Przede wszystkim jego spożycie już w niewielkich ilościach grozi poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Dojdzie bowiem do poparzenia błon śluzowych, a przy większej dawce do przepalenia przełyku i żołądka. Stosując aceton należy również uważać z ogniem. Jest on bowiem substancją skrajnie łatwopalną, dlatego nigdy nie należy czyścić nim np. kuchenki gazowej w momencie, gdy któryś z palników ciągle pracuje. Jeżeli chcemy wyczyścić pokrywę piecyka gazowego w łazience, należy najpierw zakręcić dopływ gazu. Podczas pracy z acetonem nigdy nie należy palić papierosów ani stosować otwartego ognia.